Zdrowe miody z miejskich pasiek ruszamy na szlak pasiek z recyklingu

Pszczoły w pralkach, miód w… słoiku

Krośnieński, świdnicki, wałbrzyski, częstochowski, a może kielecki? Który miód jest najlepszy? W czasie miejskich miodobrań mieszkańcy Kraśnika jednogłośnie ocenili, że miód z dachu Centrum Kultury i Promocji jest absolutnie wyjątkowy. Nie innego zdania byli opolanie, którzy zgodnie twierdzili, że miód z Pasieki z serca Opola nie ma sobie równych. O walorach miodu zamojskiego mógłby długo opowiadać opiekun tamtejszej pasieki, mistrz pszczelarski Janusz Czuwara, ale według mieszkańców jego smak jest niepowtarzalny! Zatem co miasto, to świetny miód! 

Warto podkreślić, że wszystkie miejskie miody to miody wielokwiatowe. „W miastach nie uzyskamy miodów odmianowych to jest: lipowy, akacjowy, spadziowy, faceliowy, rzepakowy i uważam to za ich duży atut. Pszczoły w miastach mają do dyspozycji bardzo bogatą bazę pożytkową, dlatego zawartość pyłków, co wiemy dzięki badaniom laboratoryjnym, jest niezwykle obfita. Na przykład w miodzie opolskim wykryto 315 ziaren pyłku m.in. z wierzby, chabra bławatka, żywokostu, kasztanowca, lipy, śliwy, z największą przewaga kapustowatych (67,6%). Wyniki analizy pyłkowej potwierdzają, że jest to miód wielokwiatowy, dodatkowo oprószony pyłkiem z pierzgi oraz zawierający wziątki spadzi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne” – mówi Michał Lasek, opiekun miejskich pasiek z recyklingu w Tychach, Katowicach i Opolu. 

Czysty jak łza

Często słyszy się zarzut, że miody z centrum miast mogą być zanieczyszczone przez spaliny samochodowe, powszechny smog czy metale ciężkie. Okazuje się, że jest to tylko krzywdzący stereotyp, który został obalony przez badania laboratoryjne. Georg Petrusach, który od przeszło 20 lat zajmuje się pszczelarstwem miejskim w Hamburgu, prezentuje wyniki badań swojego miodu, który jest wolny od metali ciężkich, pestycydów oraz PAH czyli policyklicznych węglowodorów aromatycznych. „W Fundacji, poszliśmy śladem Petrusacha i także przebadaliśmy miody np. pod kątem skażenia zanieczyszczeniami. Do badań wysłaliśmy m.in. miód z dachu Politechniki Świętokrzyskiej. Według raportu Zakładu Pszczelnictwa w  Polimiodzie wykryto zaledwie 0,02% zanieczyszczeń podczas gdy, norma dla polskiego miodu określona przez Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 października 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu wynosi 0,1%” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

Na zdrowie!

Po miody warto sięgać nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Złoty nektar posiada właściwości wzmacniające dobrze działając na układ krwionośny i odpornościowy. Jego dodatkową zaletą jest dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu – w okresie wytężonej pracy umysłowej warto mieć w pobliżu łyżeczkę (lub dwie)  miodu. W czasie przeziębienia, bólu gardła czy infekcji kataralnych miód także pomoże. Walory prozdrowotne oraz cudny smak i aromat miodów miejskich zachęca do spróbowania. 

Nasze miody miejskie pochodzą z pasiek z recyklingu. Każda pasieka edukacyjna jest pod opieką doświadczonego pszczelarza, który dba o dobrostan pszczół krainek oraz o jakość miodów. 

Możesz kupić