Upcykling, czyli recykling wyższej klasy

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu, który ma przypominać jak ważna jest segregacja i odzyskiwanie surowców z odpadów. Ludzie produkują zbyt wiele śmieci, a podstawowym rozwiązaniem problemu – obok ograniczenia konsumpcjonizmu – jest powtórne wykorzystanie przynajmniej części przedmiotów. O recyklingu słyszał każdy - to na szczęście już oczywistość, ale co to upcykling? Jeśli jeszcze nie wiesz, co to takiego, albo chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest upcykling? Nowe życie starych przedmiotów

Upcykling to jeden ze sposobów na powtórne wykorzystanie odpadów. Najważniejsze założenie to „up”, czyli zwiększenie wartości powstających produktów od wykorzystanych surowców do ich stworzenia. Zmienia się ich forma i funkcja, a powstałe produkty często są wysokiej jakości:

  • przedmiotami użytkowymi: donica na kwiaty wykonana ze zużytych bębnów od pralek, lodówka do bookcrossingu służąca jako półka na książki,
  • dekoracyjnymi: parawan czy tron z klawiatur,
  • czy wręcz dziełami sztuki: biżuteria, obrazy.

W przeciwieństwie do recyklingu, który polega na przetwarzaniu odpadów w surowce, definicja upcyclingu koncentruje się na nadaniu przedmiotom drugiego życia, minimalizując generację odpadów i wykorzystując istniejące zasoby w sposób kreatywny.
Upcykling najczęściej ma charakter twórczy, gdzie na pierwszym miejscu stawiana jest pomysłowość i wyobraźnia. To właśnie dzięki nim powstają często niepowtarzalne i przy tym naprawdę piękne przedmioty. Nadanie im artystycznego kontekstu znacznie podnosi ich wartość, co jest przecież istotą upcyklingu. Przykładem mogą być luksusowe szachy, w których wnętrzu możesz znaleźć zmielone lodówki, pocięte przewody, rezystory, kondensatory i inne elementy elektrycznych śmieci. 

Każdy może zostać designerem

Przez lata społeczeństwo ulegało chęci posiadania coraz to nowych przedmiotów, nie zastanawiając się nad możliwością własnoręcznego przerobienia i wykorzystania niepotrzebnych rzeczy. Taka postawa nie pozostała bez wpływu na środowisko naturalne, dlatego zwrot ku upcyklingowi to ważny trend, który pozwala zmienić podejście do rzeczy uznawanych dotychczas za śmieci. Działania związane z upcyklingiem nie są zarezerwowane wyłącznie dla artystów, przecież już nasze babcie ze zużytych zasłon szyły poduszki, czy torby na zakupy, zmieniały długość sukienki lub spódnicy, a w puszkach po ciastkach trzymały przybory do szycia. 

Szafkę nocną można przekształcić w stylową półkę na ścianę, paleta zamieni się w stolik, kartonowe pudełko w domek dla lalek, stara walizka w komodę pod telewizor, a z płyty winylowej można zrobić naczynie. Jeśli jednak nie masz kreatywnej duszy i zdolności manualnych, a chcesz nadać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom, to mamy dla Ciebie dwa rozwiązania:

Możesz oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonego pojemnika lub do PSZOKu, dzięki czemu pozbędziesz się zalegających elektrycznych śmieci, a my dzięki współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania takimi jak MB Recycling i Maya Victory, oraz z Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych Natalią Murdzą, wykorzystamy go i stworzymy wyjątkowe, ręcznie robione dzieła sztuki, takie jak:

Ponadto, w naszym sklepie znajdziesz również wyjątkowy miód, który pochodzi z pasieki miejskiej, gdzie szczęśliwe pszczoły mieszkają w ulach, do stworzenia których wykorzystano również zużyte sprzęty.

 

Drugą opcją są EKOzwroty stworzone przez Fundację Odzyskaj Środowisko i InPost, aby wspierać ideę zero waste oraz gospodarkę obiegu zamkniętego. Nieużywane, ale sprawne przedmioty, takie jak:  zabawki, odzież, elektronika, książki, buty, artykuły dziecięce, można wysłać za darmo przez Paczkomat dzięki usłudze EKOzwroty. W ramach działań charytatywnych przekazane zostaną jako EKOdary, które trafiają do potrzebujących, m.in.: do domów dziecka, schronisk dla zwierząt, świetlic środowiskowych, bibliotek – w ten sposób wydłużasz życie produktu, dbasz o Planetę i pomagasz innym. 

Nie wszystkie produkowane przez nas odpady muszą kończyć w śmietniku. Troska o środowisko to nie tylko chwilowa moda, ale przede wszystkim chęć poprawy jakości życia przyszłych pokoleń. Wiele produktów możemy wykorzystać, nie tylko przeznaczając je do recyklingu, ale także upcyklingu. Warto zmienić myślenie na temat śmieci i potraktować je, jako cenny materiał, a nie bezużyteczny odpad. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i umiejętności manualnych. Najwyższy czas, by świat opanowała upcyklingowa rewolucja.

#recykling #upcykling #sztuka #kreatywność #światowydzieńrecyklingu #dzienrecyklingu #wyjątkowy #ekozwrot #ekodar

Nowości