Sztuka inaczej
Nowatorskie spojrzenie na sztukę z wykorzystaniem zużytych przedmiotów po raz pierwszy zaprezentował dadaizm. W latach 70. i 80. XX wieku rozpoczęła się fascynacja tym, co materialne czyli wielki „zwrot ku rzeczom”. Na jego bazie powstały pierwsze prace (ready-mased) Marcela Duchampa. Na świecie nurt trash artu ma swoich znanych przedstawicieli w postaci: Aurora Robson, HA Schulta, Veronika Richterová, Benjamina Von Wonga, Dericka Melandera. W Polsce od kilku lat swoje prace w tym nurcie tworzą: Natalia Murdza, Marcelina Matynia i Agata Szostak – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Na artystycznej ziemi - Elektryczne śmieci
Frakcje z recyklingu lodówek, tworzywa sztuczne z przetworzonych sprzętów komputerowych, kruszona miedź pozyskiwana ze zużytych kabli tworzą „serce” wszystkich przedmiotów trash art w naszym sklepie. Ich wyjątkowość polega nie tylko na tym, że nadaje się drugie życie elektroodpadom, ale za ich niezwykłością kryje się ręczna praca artysty – jego wyobraźnia, wiedza i doświadczenie. „Dobry design pozostaje wspólnym mianownikiem wszystkich przedmiotów z kategorii trash art dostępnych w naszym sklepie. Beeżuteria inspirowana światem pszczół, luksusowe szachy z recyklingu czy piękne breloki są połączeniem artystycznego piękna, starannej rękodzielniczej pracy i troski o środowisko naturalne. Przedmioty w nurcie „sztuki ze śmieci” polecam szczególnie miłośnikom minimalizmu, zasady zero waste, ale także wszystkim tym, którzy lubią otaczać się przedmiotami wartościowymi, niosącymi przekaz – w tym kontekście wezwanie do dbałości o Planetę” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Przedmioty trash art w sklepie Wyjątkowy.pl powstały dzięki współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego MB Recyling i Maya Victory.