Pomysł
Powszechnie wiadomo, że szachy to gra, która rozwija umysł, uczy logicznego myślenia, konsekwencji działania oraz precyzji w podejmowaniu decyzji. Ale to, że można połączyć zawody szachowe z ekologią i sztuką, to już nie jest takie oczywiste. Za ideą stworzenia zestawów szachowych z recyklingu elektrycznych śmieci stoi troska o środowisko naturalne. Każdy pion dostępny w naszym sklepie powstał dzięki temu, że elektroodpady trafiły do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. A jak pokazać praktyczny wymiar recyklingu i zachęcić do selektywnej zbiórki? Tworząc kolekcjonerskie szachy premium w nurcie trash art.
Piękno
Dekoracyjne szachy zostały zaprojektowane i wykonane przez artystkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Natalię Murdzę. W pionach zatopione zostały frakcje z recyklingu lodówek, pralek, komputerów czy telewizorów. Żywica epoksydowa, która nadaje im odpowiednią strukturę dodatkowo podkreśla oryginalny charakter każdej figury. Ozdobne szachy wyróżnia ręczna praca – nie ma dwóch identycznych zestawów. Starannie zaprojektowane i wykonane z dbałością o każdy detal cudnie zaprezentują się w otoczeniu drewnianych antyków, zabytkowych mebli, ale będą także dobrym uzupełnieniem aranżacji modern utrzymanych w nurcie minimalizmu i zasady zero waste.
Przyroda
Wyjątkowe szachy z recyklingu powstają dzięki temu, że oddajemy elektroodpady do recyklingu. W ten sposób, w profesjonalnych zakładach przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odzyskuje się z nich metale żelazne, metale nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz metale szlachetne. Część z nich wykorzystywana jest do tworzenia sztuki trash art, w tym luksusowych szachów. Warto jednak podkreślić, że większość odzyskanych materiałów i substancji zostaje zawrócona na rynek. W ten sposób chronimy cenne zasoby np. wodę czy pierwiastki ziem rzadkich.
Kolekcjonerskie, ozdobne szachy z recyklingu tworzą limitowaną kolekcję. Każdy zestaw szachowy trash art to unikat. Wyjątkowe szachy zostały stworzone dzięki współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego MB Recycling i Maya Victory.